Peaesinejad

Christelle Berthon_värviline
CHRISTELLE BERTHON (Prantsusmaa)
“The Harp Queen”

Christelle Berthon alustas muusikaga 4-aastaselt oma kodulinnas Chateauroux’s.  Plokkflöödil kaasa mängimine kõige raadios kõlavaga, sealhulgas popmuusikaga, oli ettevalmistuseks tema hilisemale eklektilisele repertuaarile, mis nüüd hõlmab kõike alates Bachi concertodest kuni kodukootud bluusini. Pärast esinemisi koos kuulsa prantsuse folkbändiga Malicorne, alustas 14-aastane Christelle klassikalise oboe õpinguid ja sooritas eksamid Pariisi ja Lyoni rahvuslikes koolides. 24-aastaselt ostis ta täiesti kogemata oma esimese suupilli ja leidis, et see oli oboeõpingutele teretulnud vahelduseks. Ta armus sellesse instrumenti peaaegu silmapilkselt.

Kuid elu sundis teda tosinaks aastaks muusikaga tegelemise kõrvale jätma, kuni ühe otsustava novembripäevani 2006. aastal, kui Iirimaal üks daam pakkus talle diatoonilist suupilli, teades, et Christelle oli kord muusik olnud. Prantsusmaale naastes pühendus Christelle end muusikuks saamiseks ja harjutas kuni kaheksa tundi päevas. Oma ränga töö laialdasemaks jagamiseks lõi ta nüüdseks tuntud YouTube’i kanali (www.youtube.com/christellester), mis on seni kogunud üle 55 000 pideva jälgija ja tema videoid on vaadatud rohkem kui 24 miljonit korda. Teda on tunnustatud SPAH kokkutulekul ja ta saavutas 2009. aasta suupillimängu maailmameistrivõistlustel teise koha.

Ta valdab edukalt väga laia žanrite vahemiku (klassika, bluus, keldi muusika, jazz jms.). Ta on omandanud täiuslikult mängutehnika, mis võimaldab diatoonilisel suupillil mängida tervet kromaatilist heliredelit. Christelle esineb tihti Euroopas turneedel ja on omale kogunud palju fänne USA-st, kes ootavad pikisilmi tema Ameerika turneed. Tänavu juunis valmis ka uus album „Breathe to Me“. Christelle Berthon on Danneckeri suupillide, ZT võimendite ja Audix mikrofonide ametlik esitleja.

Jerry Portnoy: „Christelle Berthoni esitused on igast küljest suurepärased: imepärane musikaalsus, tehniline osavus, aga mis kõige tähtsam: imeilus kõla, mis annab edasi tundeid ja emotsioone.“


Con Brio2
Trio CON BRIO (Poola)

Poola tuntuim suupillitrio loodi 1970. aastal ja on 46. tegutsemisaasta jooksul  esinenud Austria, Tšehhi, Slovakkia, Prantsusmaa, Hollandi, Mongoolia, Saksamaa, Šveitsi, Rootsi, Ungari ja USA  publiku ees ning salvestanud muusikat enam kui 9 tunni jagu nii raadios, televisoonis kui ka kuuele CD-le.  Ansambli eestvedajaks on olnud kogu aja legendaarne suupillisolist Zygmunt Zgraja (kromaatilised ja diatoonilised suupillid), kes on ka alaline Word Harmonica Festivali ansamblite kategooria zürii esimees. Temale lisaks kuuluvad koosseisu Robert Kier (akord- suupill) ja Janusz Zajac (bass- suupill).  Trio repertuaari kuuluvad seaded nii klassikalise kui ka poola ja teiste rahvaste muusika baasil.

Suuremad auhinnad:

1977 Rotterdam (Holland) II Preemia rahvusvahelisel suupilli festivalil

1986 ja 1989 Insbruck (Austria) I preemia rahvusvahelisel suupillikonkursil

1988 Helmond (Holland) II preemia rahvusvahelisel  festivalil

1991 Detroit (U S A) I preemia rahvusvahelisel konkursil

www.trioconbrio.pl


Ismo Haavisto
ISMO HAAVISTO (Soome)

Ismo Haavisto on tuntud bluusimuusik Lahtist. Teda tuntakse hea laulja, suupillimängija ja kitarristina. Ismo alustas bluusiga juba teismelisena ja sel aastal tähistab ta oma lavategevuse 30-aastast juubelit kontsertsarjaga „Esimesed 30 aastat bluusi“.

Ismo Haavisto ühemehebänd on korralikult musitseeriv ansambel, mis toimib nii elutoas kui festivalidel. Haavisto mängib kitarri, slaidi, suupilli ja muidugi ka laulab. Stompbox ja jalatamburiin annavad hea rütmi. See on midagi unikaalset, mida lihtsalt peab nägema!

Ismo alustas 2011. aastal koostööd Lahti Big Bandiga. Selle 20-liikmelise bändi esimene kontsert oli 2012. aasta mais Lahti Jazztori festivalil. Kõik Big Bandi lood on Ismo kirjutatud ja seatud Erno Tiittaneni poolt, kes on ka bändi dirigent.
2012. aastal esindas Ismo Haavisto Soome bluusimuusikuid Euroopa Bluusivõistlustel Saksamaal Berliinis ja aasta hiljem Rahvusvahelisel Bluusivõistlusel Memphises, USA Tennesse osariigis.
Tema viimane tuntuim pala kõlab Aki Kaurismäki filmis „Teisel pool lootust“, mis valmis 2017.aastal.

Ismo on oma karjääri jooksul lindistanud seitse albumit. Tema uusim, kaheksas album, „Fire Breath“  valmis  koostöös Lahti Big Bandiga ja ilmus 2016. aasta septembris.

www.ismohaavisto.com


Kuznetsov
SERGEY KUZNETSOV (Venemaa)

Tuntud vene klarnetist ja saksafonimängija Sergei Kuznetsov on Jaroslavlis tegutseva populaarse Overdrive Blues Bändi liider. Kümne aasta eest alustas iseõppijana omandama kromaatilise suupilli mänguoskust. Maailmameitri võistlustel 2013.a. Saksamaal Trossingenis saavutas solistina esmakordselt silmapaistvad tulemused: seitsmenda koha Open ja kaheksanda koha Jazz Chromatic kategooriates. 2014. aastal võitis esikoha Liege konkursil Prantsusmaal ja Grand Prix konkursil Baltic- Nordic OPEN Pärnus.

https://vk.com/overdrivebb


Andres_Roots_foto-Leif_Laaksonen
ANDRES ROOTS (Eesti)

Andres Roots on Tartus tegutsev slaidkitarrist, helilooja ja bändijuht. Ta ühendab sõjaeelse bluusi ja swingi kuuekümnendate rockiga ning tema Kuldse Plaadi teeninud muusika on eetris kõlanud viiel mandril ja seda on kasutatud telesarjades ja filmides. Roots on käinud turneel UK-s, Prantsusmaal, Saksamaal, Tšehhis, Slovakkias, Poolas, Leedus, Lätis, Rootsis ja Soomes, mänginud koos Honeyboy Edwardsi (USA) ja Tuomari Nurmioga (FIN) ja olnud soojendusesinejaks näiteks Dr. Feelgoodile (UK) ja Otis Grandile (USA). 2015. aasta Trad.alt.winter turnee käigus tervitas Soome, Rootsi ja Eesti press kitarristi Eesti Bluusikuningana. Seda seisust kinnitati, kui Rootsi vinüülkogu „Roots Music“ eesti ametlikes albumite müügiedetabelites 2016 aasta aprillis esimese koha saavutas ja 2017 aasta märtsis „Aasta bluusialbumi“ kategoorias Eesti popmuusikaauhinna „Kuldne Plaat“ pälvis. See plaat lasti välja, et tähistada Rootsi 40-ndat sünnipäeva ja 20 laval veedetud aastat. „Roots Music“ oli ka kõigi aegade esimene Eestis toodetud gramafoniplaat, mis toodeti vastloodud Vinyl Plantis. Sellele järgnes 2016. aasta novembris CD-album „Winter“, kus leidub mitmeid rahvusvahelisi külalisvokaliste. See album jõudis raadios esitatava bluusi edetabelis detsembris Prantsusmaal 6. ja UK-s 9. kohale ning püsis edetabelites kaks kuud.

www.andresroots.com


6306385t1he115
LÕÕTSAVÄGILASED (Eesti)

Ansambel Lõõtsavägilased on loodud 2013. aasta detsembrikuus (ansambli sünnipäev on 29. jaanuar 2014 kuna siis toimus meie esimene ametlik proov) ning ansamblisse kuuluvad kolm noort lõõtsameest:

Andres Eelmaa (16), Rasmus Kadaja (15) ,Tobias Tae (13) ja ansambli juhendaja Margus Põldsepp. Kõik poisid omandavad muusikalisi oskusi Karksi-Nuia Muusikakoolis.

Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahva- ja pärimusmuusikat, kuid nad ei pane kätt ette teistelegi muusikastiilidele. Kolme aasta jooksul on ansambel andnud juba üle 300 kontsert-esinemise, üles astunud nii mõnelgi tähtsamal ja suuremal pärimusmuusika festivalil ja üritusel. Lõõtsavägilased on esinenud nii Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, Hiiu Folgil, Viru Folgil kui ka Viljandi Hansapäevadel koos Untsakatega. Ansambli liige Rasmus on võitnud üleriigilisel pärimusmuusika võistumängimisel Viljandis I koha lõõtspillide kategoorias ning 2015. aasta Võru lõõtspillide võistumängimisel noorte vanuseklassis I koha.

Samuti esinetakse üle kogu Eesti erinevates koolides seoses Eesti Kontserdi poolt korraldatavate Koolikontsertidega, kus tutvustatakse lõõtspille ja lugusid pillimeestest. Ansambli repertuaari valib enamuses juhendaja Margus, kuid ka ansambli teised liikmed on lugusid pakkunud. Peaaegu iga mees on oma loo teinud, millest kahte saab kuulata ka meie 2015. aastal ilmunud plaadil. Esimesed pool aastat õppisimegi ainult pillilugusid. Nüüd on siht võetud suuresti laulude esitamise peale. Ansambli suurteks eeskujudeks on „Tuulelõõtsutajad“, „Untsakad“ ja eriti  „Väikeste Lõõtspillide Ühing“ oma algusaegade kõlavärviga.

Ansambel Lõõtsavägilastele on omistatud ka mitmeid auhindu:

* Karksi Valla kultuuripreemia 2014

* ETNO KULP 2015 (“Uustulnuk pärimusmuusikas”)

* ERRS LOKULAUD 2015 (“Aasta kollektiiv”)

* Viljandimaa Kultuurkapitali aastapreemia 2015 (Eduka muusikalise tegevuse eest)

http://lootsavagilased.wixsite.com/lootsavagilased