Peaesinejad

 

Grunting Pigs (Ungari)

Grunting Pigs

GRUNTING PIGS on tõeline hingemattev akustiline bluesi duoprojekt, milles osalevad blues-suupilli võlur, laulja ja helilooja Matyas Pribojszki ja tema kauaaegne sõber ning vapustav kitarrimängija Ferenc Szasz. Grunting Pigsi blues-muusikal on omapärane maitsekas saund ja väga energilised live-esinemised ning neil on laval alati väga lõbus.

Paljude auhindadega pärjatud Matyas Pribojszki alias „Jumping Matt“ (1974) on virtuoosne suupillimängija ja laulja, kelle kontos on 11! LP albumit, sealhulgas ka kaks Kuldalbumit. Oma karjääri jooksul on ta esinenud 30 riigis kolmel mandril ja jaganud lava teiste bluesitippudega nagu Charlie Musselwhite, Bob Margolin, Duke Robillard, Howard Tate, Big Daddy Wilson, Carlos Del Junco, Paul Lamb, Andy J. Forest, Herbie Goins, Bill Barrett, Paul Lamb, Ian Siegal, Little G. Weevil jpt. Inglismaale kutsuti Matyas Pribojszki ja tema bänd on „soojendama“ Bill Wymann and the Rhythm Kingsi ja ka legendaarset Sir Tom Jonesi, kes programmi väliselt kutsus Matyase lavale koos üht Jonesi lugu tegema. Tema debüütturnee USA-s läbis kaheksat osariiki ja pälvis rahvusvahelise meedia kõrge hinnangu.

„Matyas Pribojzski on kindlasti suurepärane pillimängija, tema maitsekas mängustiil võib igati konkureerida bluesplaneedi parimate suupillimängijatega…“ – Jean Jaques Milteau
„Matyas on muljetavaldav suupillvirtuoos ja tal on omapärane stiil…“ – Rick Estrin
„Ta mängib nii traditsionaalse kui ka kaasaegse bluesisuupilli stiile harjutatud vilumusega, mis peaks kuuluma kellelegi vanemale, ning tema kõla, fraseerimine ja ajastus on täpselt õiged“ – Steve Baker

„Grunting Pigs“ akustiline bluesiduo on tuntud kogu Euroopas turneedel ja esinemistel väikestes klubides, suurtel lavadel, festivalidel ja ka eraüritustel Austrias, Saksamaal, Slovakkias, Horvaatias, Belgias, Hollandis…
CD: Grunting Pigs – Grunt away (2016)

http://pribojszki.hu/en

Konstantin Reinfeld ja Benyamin Nuss (Saksamaa)

Konstantin Reinfeld

Konstantin Reinfeld, Preisträger Nachwuchskünstler Instrument (Mundharmonika) Verleihung des Opus Klassik Preises am 13. Oktober 2019 im Konzerthaus Berlin Foto: Markus Nass

Noore muusikuna on Konstantin Reinfeld sensatsioon muusikamaailmas. Suupillimänguga algust tehes nimetati teda imelapseks ja nüüd on temast saanud üks hinnatumaid suupillimängijaid ja –instruktoreid maailmas. Reifeldi ainulaadne kromaatiline mäng diatoonilistel suupillidel kõlab tehniliselt ja emotsionaalselt küpselt. Teda on juhendanud blues -suupillimängija Steve Baker „Harmonica Masters“ programmis ja hiljem avanes tal võimalus oskusi lihvida Howard Levy suupillikoolis legendaarse jazzmuusiku enda käe all.

Veel keskkoolis olles(2012) lindistas Reinfeld oma esimese kõrgelt hinnatud CD „Mr. Quliento“ Peer Studios Hamburgis oma esimeste kompositsioonidega. Pärast debüütalbumi salvestamist on Reinfeld võitnud mitmeid võistlusi ja mänginud paljudel rahvuslikel ja rahvusvahelistel festivalidel. Hohner nimetas teda World Harmonica Festivalil 2013 üheks parimaks suupillimängijaks maailmas ja avaldas tema LP „Hohner Masters of the Harmonica“ brändi all, mida levitas Membran/Sonymusic. 2015 lisandus teine täispikkuses LP „ALGIEDI“. Ta on näidanud, et tema kompositsioonid ületavad igasugused piirid žanride vahel ja neid ei saa klassifitseerida ainult ühte kategooriasse. Oma muusikaga avastab ta uusi vorme – mitte lihtsalt musikaalselt oma diatoonilisel instrumendil vaid ka stilistiliselt. Solisti, žüriiliikme ja töötubade teostajana on ta osalenud rahvusvahelistel suupillifestivalidel mitmes maailmajaos: World Harmonica Festival Saksamaal Trossingenis, Seoul International Harmonica Festival, APHF Harmonica Festival Beijing, Bristol NHL Festival, Harmonica Bridge Festival Torun, Pärnu Harmonica Festival (2016) jt.

Viimastel aastatel on ta keskendunud erinevatele duo-projektidele. Esimene koostööalbum „Old Friend“ valmis Toots Thielemansi auks koos pianist Christoph Spangenbergiga. Albumil kõlavad belgia suupillilegendi lemmikpalad nagu „Somewhere Over The Rainbow“ ja „Imagine“ elegantselt ning värskelt ja jazz-standarditest „Autumn Leaves“ ja „Honeysuckle Rose“ kumab siirast mängurõõmu. Seevastu Reinfeldi viimasel albumil „ Debut“ (Arutelu, 2019) duos pianisti Benyamin Nussiga kõlavad Bachi sonaadid ja Béla Bartoki Rumeenia rahvatantsud kombinatsioonis Masashi Hamauzu varajase loominguga. 2019. aastal pärjati Konstantin Reinfeld albumi eest OPUS KLASSIK 2019 muusikaauhinnaga.

http://www.konstantinreinfeld.com/

Dou Konstantin Reinfeld ja Benyamin Nuss

Konstantin Reinfeld, Benny Nuss, Mundharmonikerspieler, Pianist, Musiker, Neuss, 27.04.2017, pictures taken by Stephan Pick

Duos kohtuvad Saksamaa muusikamaastiku kaks noort tõusvat tähte luues üheskoos võrreldamatu programmi, mis ei saa olla teistsugune- Konstantin Reinfeld on üks mitmekülgsemaid suupillimängijaid maailmas ja Benyamin Nuss on üks väheseid pianiste, kes meelitab noort publikut klassikalistele kontserditele maailmas ringi tuuritades.

Duo sündis 2017. aasta alul tõlgendades klassikapalade transkriptsioone diatoonilisel suupillil ja klaveril. Selles oli uudsust ja missiooni, sest diatoonilise 10-augulise suupilli klassikaline repertuaar on siiani olnud väga piiratud. Duo sillerdavalt mitmekesine programm annab entusiastlikule publikule kummitava ja individuaalse muusikalise kogemuse. Samal ajal tehti kaheksale heliloojale ülesandeks kirjutada teos suupillile ja klaverile, sealhulgas Masashi Hamauzu ja Miguel Atwood-Ferguson. Duo esines Opus Klassik 2019 auhindade tseremoonial Berliini Konzerthausis, kus Konstantin Reinfeld pälvis uustulnuka instrumentalisti auhinna albumi DEBUT eest koos Benyamin Nussiga.

Benyamin Nuss

Benyamin Nuss sündis 20. juunil 1989. aastal Bergisch-Gladbachis. Kuueaastaselt alustas ta klaveri õpinguid. Teda inspireeris ja julgustas isa, rahvusvaheliselt tuntud džässmuusik, trombonist Ludwig Nuss. Kuigi Benyamin kasvas üles koos erinevatest žanritest koosneva muusikaga, on ta kireks jäänud klassikalise muusika ja džäss.

Seda, kui elegantselt ja emotsionaalselt ta muusika kõlab, näitavad tema esimesed auhinnad riiklikul Steinway konkursil “Noored muusikud” 2005. aastal ja rahvusvaheline konkurssil “Prix d’Amadeo de Piano”2006. aastal ning saadud toetus Hochbegabtenstiftungilt(Andekate fond) “NRW parim”. Benyamin Nuss on õppinud Kölni / Aacheni konservatooriumis prof. Ilya Schepsi juhendamisel alates 2008. aastast. Lisaks armastusele klassikalise muusika ja džässi vastu oli tal alati kirg videomängude ja videomängude muusika vastu. Ta oli auhinnatud Deutsche Grammophoni poolt välja antud CD “Sümfoonilised fantaasiad” heliplaadi solist ja austusavalduseks legendaarsele heliloojale Nobuo Uematsule, kes lõi muusika kõigi aegade kuulsaimale rollimängule “Final Fantasy“. Sellele järgnes 2010. aastal turnee läbi Saksamaa, kus ta mängis enamikus suuremates kontserdisaalides, nagu Berliini Filharmoonia, Frankfurt Alte Oper, Hamburgi Laeiszhalle, Stuttgart Liederhalle ja paljud teised. Lisaks esines ta Tokyos, Chicagos, Kölnis ja Stockholmis toimunud kontsertide “Sümfoonilised fantaasiad” ja “Kauges maailmas” peamise solistina. Sellest ajast peale on Nuss teles mänginud monoetendusi, nagu näiteks “Stars von Morgenis” koos Rolando Villazoniga ja esinenud ka Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ees. 2012. aastal salvestas ta teise CD Deutsche Grammophon “Exotica”, mis oli samuti edukas ja millele järgnesid kontserdid Tokyos ja Singapuris. Hiljuti tegi ta raadiosalvestusi ja kontserte, esitades koos Deutsche Radio Philharmonie – Saarbrückeniga Gershwini “Kontsert F-s” ning Raveli klaverikontserdi ja Gershwini “Rhapsody In Blue” WDR Rundfunk Orchesteriga.

Lisaks silmapaistvatele võimetele klassikalise esitajana on Benyamin andekas helilooja, kahte tema kompositsioonidest saab kuulda “Exoticas”. Lisaks klassikalistele kontsertidele esitab ta muusikat ka omaenda Jazzikvartetiga või trios koos isa Ludwig Nussiga ja bassimängija John Goldsbyga. 2016. aastal kutsuti ta turneele läbi Austraalia ja Malaisia ​​ning tegi oma debüüdi Leipzigi Gewandhausorchesteris. 2017. aastal esitas ta koos WDR Funkhausorchesteriga Gulda “Kontserdi iseendale” ja mängis Utahi sümfooniaorkestriga Maestro Kazuki Yamada juhatusel oma rahvusvaheliselt tuntud uuendatud versiooni “Rhapsody in Blue-st”.

Duo Macats (Läti)

Raimonds Macats1 Raimonds Macats

Raimonds Macats (1961) on üks oma põlvkonna olulisemaid Läti muusikuid! Alates 1993. aastast on Raimonds Laima Vaikule saatebändi kunstiline juht ja mängib regulaarselt legendaarse Raimonds Paulsi showprogrammides. Tema varasalves on suur hulk salvestusi Läti rahvuslikul muusikamaastikul ja ta on musitseerinud koos paljude oluliste Balti muusikutega. Ta on helilooja, arranžeerija ja multiinstrumentalist, mängib tšellot ja klahvpille ning on väljapaistev improviseerija suupillil! Eestis on ta tuntud koos džässmuusikute Villu Veski, Tiit Kallustega ansambli “Põhjala saarte helid” koosseisus.

Rūdolfs Macats

Rudolfs Macats (1988) astub oma isade jälgedes. Ta on õppinud Amsterdamis Karel Boehlee juures, kes oli üks legendaarse suupillimängija Toots Thielemansi pianistidest. Ja hiljem omandas Kopenhaagenis improvisatsiooni ja kompositsiooni magistrikraadi, kus õppis legendaarse vene pianisti Misha Alperini ja samuti legendaarse taani pianisti Carsten Dahli meistriklassis.